eve5488gco - 47, Male, World
eve5488gco's Blog0 Hits
Günümüzde hackerların ve hacktivist grupların saldırıları, teknolojinin de ilerlemesi ile daha tehlikeli ve önlenmesi zor bir hal almıştır. Genellikle para veya ideoloji için bu siber suçları işleyen grupların engellenmesi veya tespiti için uzman ekipler kurulmaktadır.
Şirketler için en önemli korunma biçimi düzenli olarak gerçekleştirilen penetrasyon testleridir. Penetrasyon testi, hackerların ve siber suç unsuru teşkil eden tüm tehditlerin planlı olarak simüle edilip rapor edilmesidir. Bu testler sırasında teste tabii olan şirket'in işleyişinin aksamaması ve penetrasyon testi yapacak şirket ile olan anlaşmalara dayalı güvenlik bağı çok önemlidir. Türkiye'de Prodaft penetrasyon testi gibi firmalar bu çeşit ileri düzey hacker saldırılarını simüle eden testler gerçekleştiriyor.
Dışarıdan gelebilecek hacker saldırıları her ne kadar daha olası görülse dahi, asıl tehlike şirket içerisinde bulunan ve şirket içinde belirli bir yetki seviyesine sahip olan çalışanlardır. Güvenlik firmalarının amacı, içeriden gelebilecek saldırı ve tehlikeleri belirleyip bunlara karşı da önlemler almaktır.
Hackerların kullandıkları programlar ve yöntemler, gelişen teknolojiye bağlı olarak bilgisi çok az olan bir bilgisayar kullanıcısı tarafından dahi kullanılabilir hal almıştır. Dijital delil toplama ve siber suçla mücadele ve iz bulma için uzman ekiplere ihtiyaç duyulmaktadır.
Hackerların saldırıları sırasında sosyal mühendislik ile ve fiziksel erişim kullanarak güvenlik mekanizmalarını kolayca atlattığı görülmektedir. Fiziksel engellerin ortadan kalkması durumunda bir kurumun aldığı güvenlik önlemlerinin büyük bir kısmı işe yaramaz. Türkiye'de bu tarz ileri teknikleri kullanarak saldırı gerçekleştiren hackerları önlemek ve kurumların başına gelebilecek olan saldırıları belirlemek amacı ile fiziksel penetrasyon testi gerçekleştiren bir ekip kurulmuştur. Prodaft siber suç firması, sağladığı hizmet portfoyu ile Türkiye'de bu tarz fiziksel penetrasyon testi gerçekleştiren ilk ve tek kurumdur. Alanında uzman bir ekibin çalıştığı prodaft iz bulma, güvenlik bakış açısı ile kurumlara güvenlik bilincini kazandırmayı hedefliyor.
 

COMMENTS

Comment on Siber suçla mücadelede güvenlik firmalarının önemi
Join or login to post comments.